Robert John Tyers zrewolucjonizował jazdę na rolkach swoim nowatorksim na ówczesne czasy modelem Volito. Do dnia dzisiejszego ten model pozostaje źródłem inspiracji…
Dialog z obrazka reklamujący zalety jazdy na rolkach:
– Zatrzymaj się jesteś poszukiwany.
– Musisz biec dwa razy szybciej żeby mnie złapać.
– Przydała by Ci się para Volito, bardzo by Ci się przydały w Twojej pracy.
– Nie mamy szans go złapać, szefie. Facet ma skrzydła w nogach.
W 1823 roku przy Windmill Street w północnym centrum Londynu Tyers otworzył najstarsze rolkowisko (Nieswiszki 1991). Zaprezentowano na nim jedne z pierwszych rolek. Jak widać z opisu samego Tyersa wyglądem bardzo przypominały dzisiejsze :).
Wyciąg z Deklaracji Roberta Johna Tyersa w sprawie zgłoszenia jego patentu:
Ja, Robert John Tyers, niniejszym oświadczam, że wygląd mojego wspomnianego wynalazku oraz sposób, w jaki ma być on wykonany, są szczegółowo opisane i potwierdzone na załączonym rysunku oraz w następującym opisie: Mój wspomniany przyrząd składa się z, jak to nazywam, mojego Volitos czyli rodzaju łyżew zwykle używanych na lodzie; są nach zamontowane kółka, a zatem mogą być używane na lądzie, w podobny sposób do łyżew po lodzie. Można na nich wykonywać różne ewolucje i ruchy charakterystyczne dla sztuki łyżwiarskiej. Ważne aby zamontowane koła tworzyły jedną linię kół i były zamocowane do każdego Volito w jego środku. Środkowe koło powinno mieć większą średnicę niż koła po obu jego stronach. Koła sąsiednie, bezpośrednio obok środkowego, powinny być raczej większe niż kolejne i tak dalej na każdym krańcu Volito. W przypadku gdy koła są prawie tego samego rozmiaru, muszą być tak umieszczone, aby ich dolne części lub krawędzie mogły dotykać linii, która może być częścią koła. Jedno koło w każdym Volito powinno być umieszczone pod lub prawie pod piętą osoby, która z nich korzysta. W celu jednak pełniejszego wyjaśnienia istoty i konstrukcji mojego wspomnianego wynalazku odwołam się do Rysunku.
Na podstawie: The Technical repository opublikowane przez Thomasa Gila (rzecznik patentowy) – strony 295-297 – Data publikacji: 31.12.1823